16. 8. 2019

Náměstí mých snů

Jsem rád, že konečně letos posuneme rekonstrukci tišnovského náměstí dál. Je věru načase! Několik poznámek z mého fotografického zápisníčku o náměstích, které jsem potkal a nějak mě zaujala.

Beseda občanů k budoucí podobě náměstí v Tišnově – duben 2014

Králíky – srpen 2018,
30°C, 4200 obyvatel, od roku 1990 městská památková rezervace,  přívětivé místo lákající k zastavení a posezení, asi deset velkých vzrostlých stromů. Nevím proč se města snaží vzrostlé zeleni vyhnout? V letním horku je to opravdu oáza.

Dlažba je kompromisem mezi historickým vzhledem náměstí a současnými požadavky na dobrou a pohodlnou pochůznost. V jednom směru jsou patrny řady nepravidelných kostek a v kolmém směru vypadá úplně různorodě. Místa k zaparkování a místa k posezení.

Velká Bíteš – srpen 2015, 5200 obyvatel, městská památková zóna Rekonstrukce náměstí se zachování dopravního terminálu získala několik architektonických cen. Zajímavá dlažba z nepravidelných kostek, ale s minimální povrchovou nerovností. Periodicky vyvěrající vodní prvek. Sklon náměstí je řešen z větší části schody s vkomponovaným sezením.

Miroslav Pálka – bude pokračovat