19. 11. 2020

Zastupitel Jan Křehlík napsal pro Tišnovské noviny č. 10/2020 zajímavý článek, komise pro komunikaci a média rady ale „neshledala shodu v možnosti zařazení příspěvku do vydání, aniž by měla jistotu, že neporušila volební zákon (č. 130/2000 Sb.)“ s dodatkem, že „příspěvek bude publikován v TN 11/2020“ a s úkolem „kontaktovat Radu města se žádostí o reakci a jakoukoliv korespondenci poslat vždy v kopii Radě a členům KKM“, podrobněji viz Zápis jednání KKM č. 07/2020 ze dne 16. 09. 2020. Zastupitel Jan Křehlík považuje rozhodnutí komise za špatné a článek stáhl z publikování v TN. Upravenou verzi článku zveřejňujeme:

Rada města Tišnova začátkem srpna odvolala Ing. Hanu Ondruškovou z funkce předsedkyně komise životního prostředí a tím i z komise jako takové. Členkou KŽP byla od roku 2011, funkci předsedkyně přijala po posledních komunálních volbách v roce 2018. Byla zkušenou a mnoho let platnou členkou komise. Její zvolení předsedkyní podpořil i pan doc. Jan Lacina, CSc., který komisi před 25 lety založil a jehož byla žačkou.

Odvolání proběhlo tak zvláštním způsobem, že stojí zato se o něm dozvědět víc. Ing. Ondrušková nebyla garantem komise (ani kýmkoliv jiným), upozorněna na případné nedostatky, aby je mohla napravit. Všechny úkoly rady komise plnila včas a důsledně. Z pohledu jednacího řádu komisí předsedkyně nikde nepochybila. Pro komisi pracovala s veškerým možným nasazením jak osobním, tak profesním. Zvala do komise hosty, aby byla zajištěna co největší objektivita a relevantnost informací. Opakovaně, také na zasedání zastupitelstva, vyzývala vedoucí odborů městského úřadu, aby do komise předkládali materiály. Na výzvy nikdo nereagoval, ačkoliv jsou snad zpracovány materiály, ke kterým by se komise jistě ráda vyjádřila – Projekt péče o stromy ve městě Tišnov (2019), Plán výsadby stromů pro město Tišnov (2020), Studie travinnobylinných porostů – intravilán Tišnova (2020), biokoridor.

Své odvolání považuje za zcela politické, účelové a ničím nepodložené. Myslím si totéž. Dovolím si paní Ing. Ondruškové poděkovat za práci pro město nejen v komisi. Vyjmenovat její občanské aktivity je nad rámec tohoto článku. Zmíním jen, že to byla ona, kdo do strategického plánu města pro roky 2021 až 2025 navrhla a prosadila strategický cíl „Zlepšit adaptaci města na klimatické změny“.

Po zrušení výboru pro strategické plánování a komise pro rozvoj města představuje toto rozhodnutí další zamezení vlivu širší veřejnosti na rozvoji města. Rada města a v případě výboru zastupitelstvo tím značně omezují zákonem o obcích nabízenou formu rozvíjení komunální demokracie.

Rozhodnutí o jmenování a odvolání z funkce předsedů komisí přenechává zákon o obcích radě obce. Podrobněji o komisích a o povolebním vyjednávání píšu v TN č. 12/2018 ve svém článku „Víte, co se děje po volbách?“

Překvapivé a neodůvodněné rozhodnutí rady rozhodně nesnížilo můj zájem o zapojení do správy obecních záležitostí. Byl jsem členem výboru pro strategické plánování, po jeho zrušení jsem požádal o kooptování do komise pro rozvoj města. K tomu nedošlo, byla vzápětí také zrušena. Nabídl jsem radě města svoji práci pro Tišnov v komisi životního prostředí a zkušenost s vedením komise, opět bez výsledku.

Vážení spoluobčané, příště se to může stát i vám.

Novým předsedou komise byl jmenován Ing. Bc. Karel Souček ml. (ODS), komise byla doplněna o pana Tomáše Havláta, (MOST).

Jan Křehlík, zastupitel za Zelené Tišnov